STM32F048C6U6TR
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
STM32F048C6U6TR
  • 1
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 48-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 38
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.65V ~ 1.95V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 6K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, HDMI-CEC, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package : Tape & Reel (TR)
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 32KB (32K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : STM32F0
Supplier Device Package : 48-UFQFPN (7x7)
Data Converters : A/D 13x12b
Mfr : STMicroelectronics
Core Processor : ARM® Cortex®-M0
Speed : 48MHz
Base Product Number : STM32F048
Description : IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
Contact Now
ARM® Cortex®-M0 STM32F0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7)